מתחילים עם GIT

GIT היא תוכנה לניהול גרסאות מבוזר של פיתוח (להבדיל מ SVN למשל שהיא לניהול גרסאות איתן ניתן להפיץ גרסאות בדוקות של פלאגינים).

סביבת מתכנת <-> שרת GIT (יחיד) <-> סביבת מתכנת.

GIT מאפשר עבודה עם ענפים – פיצול של הפיתוח להתמקדויות שונות. למשל שינוי ובדיקה של ספריה משותפת. לשם הפשטות נתחיל את ההסבר עם גרסא יחידה – ה master.

אופן העבודה עם GIT

לכל מתכנת סביבת עבודה (בהמשך נסביר איך יוצרים אותה), המקושרת לשרת GIT.

בתחילת עבודה מבצע סנכרון מול שרת ה GIT ע”י פקודת Pull (או update). פקודה זאת מורידה אל סביבת העבודה את הגרסא העדכנית של הפרויקט. (ייתכנו כמה גרסאות עדכניות. בשלב זה אנחנו מתייחסים רק ל master – הגרסא העיקרית).

לאחר סיום המשימה (כולל כמובן פריסה בשרת ובדיקה – ועל כך בפוסט נפרד). נבצע Git Commit Directory. פעולה זאת תשמור את כל השינויים שעשינו תחת מספר גרסא (טכני – לא לשימושינו) ותבקש מאיתנו טקסט המתאר את השינויים שעשינו. בשלב הזה נעבור על כל השינויים שעשינו ונוודא שאכן טובים ונדרשים. (למשל נוריד הארות זמניות, הודעות דיבאג וכד’).

Commit

בסיום הקומיט, הגרסא החדשה שמורה אצלנו ב master. אבל רק אצלנו ולא אצל מפתחים אחרים.

כעת הזמן להעלות אותה לשרת, כדי שגם אחרים יוכל למשוך אותה. זה נעשה באמצעות הפעולה Push.

כדי שמתכנת אחר יראה את הגרסא עליו לבצע Get. במידה ובוצעו שינויים באותו קובץ עליו לבצע merge. תהליך שיכול להיות מיגע ולכן כדאי שלא נעבוד על אותם שורות במקביל.

טכנית – איך מתחילים

לכל מתכנת יש ספרית עבודה (איתה הוא עובד עם PhpStorm).

כדי להתחבר נבחר Get From Version Control (האופציה התחתונה בצד ימין):

פעולה זאת תיצור אצלנו ספריית עבודה המחוברת ל GIT הראשי.

כתובת השרת שלנו: https://github.com/aglamazy/WPF.git

את הכתובת נכניס בשורת ה-URL ונלחץ על clone. במידה והתוכנה טרם מסונכרנת עם המשתמש שלכם ב-GIT, תפתח חלונית אליה נכניס את המשתמש והסיסמה ב-GIT. במידה ואין משתמש, פיתחו משתמש! לאחר מכן הקבצים יטענו ונהיה מחוברים לשרת. במידה וההתחברות נכשלה יש לוודא הרשאות גישה לשרת.

הפלאגינים שלנו נמצאים תחת wp-content/plugins (למשל fresh או focus).

כמו שהוזכר קודם בתחילת העבודה ובסיומה נבצע עידכונים מהשרת ואל השרת ב-GIT. בסביבת העבודה PhpStrom נשתמש בשלושת הלחצנים המופיעים בלשונית העליונה ליד המילה GIT. 

 

 

הנחיה לגבי הארה לקומיט

בשורה הראשונה נכתוב מה שם הרכיב ששנינו (למשל פוקוס או פרש). לאחר מכן שורה עבור כל תיקון או תוספת.

לדוגמא:

Focus:

  • bug fix: bla-bla
  • או
  • new: allow user to bla-bla.

ריבוי ספריות עבודה

אין מניעה להתחבר לשרת עם כמה ספריות עבודה. למשל אם אנחנו רוצים לקדם שתי משימות גדולות. במקרה כזה נצטרך לשלב בין שתי הגרסאות.

Leave a Reply

Your email address will not be published.